Metodgolv är en fristående entreprenör som erbjuder kompletta golvlösningar; från råbetong till färdiga ytskikt i alla typer av miljöer – inklusive våtrum. Våra kunder är ledande bygg- och fastighetsbolag främst i Stockholmsområdet som värdesätter vårt yrkeskunnande, branscherfarenhet och det faktum att vi är en fri aktör. Det innebär att vi alltid kan välja bästa möjliga material och lösning för varje specifikt uppdrag.

Affärsidé

Metodgolv är ett Auktoriserat Golvföretag och en ISO 9001:2015 certifierad golventreprenör. 
Vi tillhandahåller kompletta lösningar med hög kvalitet i material och utförande - från råbetong till färdigt ytskikt - vid ny- och ombyggnation av kommersiella projekt och bostäder.

Mobirise

Produkter och tjänster

Metodgolv är en komplett entreprenör som erbjuder golvavjämning, alla typer av golvbeläggning och kakling i torra och våta utrymmen. Vi arbetar med utvalda metoder och kvalitetsmaterial från ledande leverantörer. Som Auktoriserat Golvföretag bedriver vi kontinuerligt kvalitets och miljöledningsarbete och kan kretsloppsmärka golv.  

Metodgolv

Vi är en erfaren golventreprenör som tillhandahåller kompletta lösningar från råbetong till färdigt ytskikt vid ny- och ombyggnation av kommersiella projekt och bostäder.
Syftet är att skapa en enhetlig bild av Metodgolv för våra målgrupper; kunder, de vi vill ha som kunder, föreskrivare och påverkare på olika nivåer.
Vår vision är att uppfattas som ledare på vår marknad, vara en attraktiv arbetsgivare och ett självklart val för kvalitetsmedvetna kunder. För att nå dit, krävs konsekvens och målmedvetenhet i arbetet med att bygga, vårda och hela tiden stärka vårt varumärke.
Det arbetet gör vi tillsammans. Var och en av oss som arbetar på Metodgolv, är viktiga varumärkesbyggare.
Metodgolv är ett Auktoriserat Golvföretag och en ISO 9001:2015 certifierad golventreprenör.

"Våra kunder och de uppdrag de ger oss, är förutsättningen för vår verksamhet. Detta faktum genomsyrar hela vår verksamhet och vårt sätt att agera."

Kvalitet och 
Miljö


Kvalitet och miljö är ständigt närvarande i vår verksamhet.
Det gäller i allt från val av material och metod till utförande.
Målet är att bidra till att skapa hållbara miljöer med hög kvalitet.
Som Auktoriserat Golvföretag bedriver vi kontinuerligt kvalitets- och
miljöledningsarbete och arbetar dessutom enligt en dokumenterad
miljöplan som syftar till att optimera energianvändning och spara på resurser.

Kvalitetssystemet omfattar:
Certifieringsregler
Krav på egenkontroll i projekten
Krav på utbildning
Krav på rutiner i projekten
Krav på administrativa rutiner

Eftersom vi aktivt vill bidra till branschens utveckling, engagerar vi oss dessutom i
Golvbranschens Riksorganisation GBR.

Ronnie Österberg

VD / KMA ansvarig

ronnie@metodgolv.se
+46 70 631 89 11

Dennie Österberg

Projektchef

dennie@metodgolv.se
+46 70 421 04 82

Larsa Andersson

Projektledare Golv

larsa.andersson@metodgolv.se
+46 70 410 19 50

Peter Andersson

Projektledare Matta/Golv

peter@metodgolv.se
+46 70 692 60 58

Dennis Carlberg

Projektledare Matta/Golv

carlberg@metodgolv.se
+46 70 410 19 48

Mikael Karlsson

Projektledare Plattsättning

mikael.karlsson@metodgolv.se
+46 70 631 56 21

Fredrik Forsberg

Projektledare Avjämning

fredrik@metodgolv.se
+46 70 392 99 44

Christer Söderman

Arbetsledare Matta

christer.soderman@metodgolv.se
+46 70 421 04 81

Vakant

Arbetsledare Plattsättning

e-post
mobil

Åke Lundgren

Mängdning

ake@metodgolv.se
+46 8 771 10 50

Magnus Bajer

Eftermarknadsansvarig

magnus.bajer@metodgolv.se
+46 70 632 13 91

Robert Hansson

Eftermarknadsansvarig

robert.hansson@metodgolv.se
+46 70 410 19 47

Mathias Pedersen

Projektsäljare

mathias.pedersen@metodgolv.se
+46 70 637 33 09

Urszula Jansson

Redovisningsekonom / Lön

urszula@metodgolv.se
+46 8 771 10 50

Jemma Lindström

Ekonomiassistent

jemma@metodgolv.se
+46 8 771 10 50

Oscar Hernandez

Projektkoordinator /Lageransvarig

oscar@metodgolv.se
+46 73 619 19 54

Flavio Goncalves

Lastbilschaufför / Lager

flavio.goncalves@metodgolv.se
+46 79 079 73 23

  • Visa
  • Master Card
  • American Express
  • Pay Pal
  • Diners Club
  • Discover
  • Bitcoin

 

Vi är Seriösa

 

Vi är Kunniga

 

Vi är Engagerade

 

 

 Metodgolv i Stockholm AB

  Albybergsringen 3C Port 12, 137 69 Österhaninge
+46 8 771 10 50 Kontor
ekonomi@metodgolv.se Vid frågor kring administration
www.metodgolv.se
  intranät
Om cookies

Integritetspolicy